Białe plamy na zębach: co oznaczają, jak się ich pozbyć?

0- liczba komentarzy

Autor: Redakcja JakaSzczoteczka.pl

9 października 2020

nieśmiały uśmiech przez nie najlepsze zęby

Białe plamy na zębach to dość mało estetyczna przypadłość, która ma różne przyczyny. Może być niegroźna, ale może też wskazywać na istniejące schorzenie, które wymaga pilnej wizyty u stomatologa. Białe plamy na zębach u dzieci także mogą wskazywać na przypadłość jamy ustnej, ale tu przyczyny są inne niż w przypadku dorosłych.

Białe przebarwienia na zębach: rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje białych przebarwień na zębach:

  • plamy na zębach będące objawem próchnicy,
  • białe plamki na zębach wskazujące na zaburzenia rozwoju szkliwa.

Przyczyny plam na zębach

  • Plamy próchnicowe są białe, nieprzezierne lub w kolorze kredy, ale mętne. Występują w okolicy szyjek zębów, tam gdzie gromadzi się płytka nazębna i są wynikiem demineralizacji szkliwa. Takie zmiany mają charakter trwały i mogą prowadzić do próchnicy w przypadku braku właściwej higieny, demineralizacja szkliwa pojawia się w sytuacji niewłaściwego szczotkowania zębów przez dzieci czy osoby dorosłe – często w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego, co utrudnia dokładną higienę zębów. Ponadto do demineralizacji może dojść na skutek urazu, stanu zapalnego, niedoboru witaminy D, niedożywienia, chorób ogólnoustrojowych, a także czynników genetycznych.
  • Białe odbarwienia na zębach mogą być także wynikiem niedoboru wapnia, zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle. Odwapnienie to stan groźny, mogący przerodzić się w próchnicę.
  • Wśród innych przyczyn występowania białych plamek na zębie wymienia się hipoplazję szkliwa. To stan spowodowany błędami w żywieniu lub chorobami układu pokarmowego, w wyniki niedoborów wapnia, magnezu, fluoru czy witamin A, D, K, C.
  • Z kolei białe plamy na zębach po wybielaniu to stan chwilowy. Pojawiają się w trakcie procesu wybielania i powinny zniknąć po paru dniach. W trakcie wybielania szkliwo się odwadnia, co ukazuje pęknięcia. Po zakończeniu wybielania, szkliwo nawodni się ponownie, co spowoduje zniknięcie białych plam.

Biały nalot na zębach u dziecka

Skąd się bierze biały nalot na zębach u dziecka? Jeśli białe przebarwienia na zębach u dziecka występują już od jakiegoś czasu, to najprawdopodobniej jest to przyczyną fluorozy. Fluor niezbędny do właściwej mineralizacji zębów znajduje się w wodzie, powietrzu, a nawet herbacie. Jeśli dzieci używają za dużej ilości pasty z fluorem, to pojawiają się białe plamy. Na zębach stałych u dzieci mają one barwę kredowo-białą, perlistą lub są brunatne. Takie zaburzenie ma charakter rozwojowy – występuje jeszcze przed wyrżnięciem zębów.

Fluoroza nie jest groźna, nie oznacza osłabienia szkliwa. Jedyne problemem jest jej mało estetyczny wygląd zębów.

Białe plamki na zębach mlecznych

Białe plamki na zębach mlecznych, niestety, także są możliwe. Przebarwienia na zębach u rocznego dziecka czy u dzieci starszych, do szóstego roku życia, pojawiają się na skutek nadmiernego spożycia fluoru. Dlatego ważne jest, by dzieci stosowały naprawdę niewielką ilość pasty do zębów, a także należy pilnować, by jej nie połykały. Warto też wiedzieć, że fluor znajduje się w wodzie z kranu, niektórych napojach, wodzie butelkowanej i innych produktach spożywczych.

Jak się pozbyć białych plamki na zębach stałych?

Proces eliminacji białych plamek na zębach stałych zależy od przyczyny ich powstania. Jeśli doszło do procesu demineralizacji, po ustaniu procesu chorobowego, który ją wywołał, może dojść do remineralizacji – należy w tym celu dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i dostarczać niezbędnych minerałów z fluorem, wapniem, fosforem na czele; bardzo istotne jest też przywrócenie właściwego pH w jamie ustnej. Można zastosować fluoryzację zębów u dentysty.

Aby zaś zapobiec nawrotom białych plam na zębach, trzeba stosować co najmniej 2 razy dziennie pastę do zębów z fluorem.

Białe kropki na zębach, które pojawiły się na skutek fluorozy, są trwałe. Aby wyrównać kolory uzębienia można stosować zabiegi takie jak:

  • mikrobrazja, czyli starcie warstwy szkliwa za pomocą past lub specjalnych narzędzi w gabinecie dentystycznym,
  • zabieg laserowy do wybielania zębów,
  • zabieg wybielania zębów za pomocą zestawu domowego. W przypadku samodzielnego wybielania zębów, warto wcześniej skonsultować się z dentystą,
  • jeśli wybielanie i inne zabiegi nie przyniosą rezultatu, pozostaje zastosowanie licówki ceramicznej, zwłaszcza na zęby przednie – od jedynki do czwórki – gdzie biała plama na zębie wygląda bardzo nieestetycznie.

W przypadku rozpoznania ubytku wapnia w szkliwie, co objawia się białymi plamkami na uzębieniu, przede wszystkim konieczna jest zmiana diety. Najczęściej bowiem ubytek wapnia wywołany jest dietą bogatą w kwasy czy nawet refluksem żołądkowo-przełykowym. Niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych, a także regularne stosowanie pasty z fluorem, czy fluoryzacja u stomatologa. Jeśli doszło do dużych ubytków w szkliwie, to można je borować oraz odbudować stomatologicznie za pomocą kompozytu. Inną metodą jest infiltracja żywicą. To nieinwazyjny i bezbolesny zabieg polegający na nałożeniu na szkliwo preparatu z żywicą, która je chroni i zapobiega dalszej erozji.

Właściwa higiena jamy ustnej, obejmująca szczotkowane zębów pastą z fluorem za pomocą miękkiej szczoteczki, płukanie jamy ustnej i stosowanie nitki dentystycznej to niezbędne zbiegi przy plamach wywołanych hipoplazją szkliwa. Można także dokonać fluoryzację lub lakowania bruzd u stomatologa. Jeśli zęby na siebie zachodzą i zgryz jest nierówny, to w tych ciasnych przestrzeniach także mogą pojawiać się ubytki szkliwa i plamy – tutaj już niezbędne będzie leczenie ortodontyczne.

Źródła pomocne przy opracowywaniu poradnika:

https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/biale-plamki-na-zebach-przyczyny-jak-sie-ich-pozbyc-aa-byBo-7Jo8-sDKo.html

https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.9.24.

https://www.colgate.pl/oral-health/articles/how-to-get-rid-of-white-spots-on-teeth-1215

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/biale-plamy-prochnicowe,2591,n,3713

Opinie i Recenzje Szczoteczek do zębów

Porady

Pozostałe poradniki związane z dbaniem o zęby:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *