Czy dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych?

0- liczba komentarzy

Autor: Redakcja JakaSzczoteczka.pl

30 października 2020

dzieci myją zęby szczoteczką soniczną

Odpowiednie dbanie o zdrowie powinno zacząć się już w dzieciństwie. Zdarza się jednak, że rodzice bagatelizują tę sprawę i zakładają, że pielęgnację jamy ustnej należy rozpocząć w momencie, gdy u dziecka pojawią się stałe zęby. Niestety takie myślenie może się zemścić. Również o mleczne zęby trzeba odpowiednio dbać, a wyrobienie w dziecku dobrych nawyków higienicznych będzie procentować przez całe jego życie. Jak o to odpowiednio zadbać? Przede wszystkim stawiając na właściwą szczoteczkę! Czy szczoteczka soniczna będzie dobrym wyborem? Jakie modele szczoteczek są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku?

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej od dziecka?

Właściwa higiena jamy ustnej to świetny sposób na ochronę przed wieloma problemami z zębami. O uzębienie należy dbać od pojawienia się pierwszego ząbka, bo próchnica rozwijająca się w zębach mlecznych może również przenieść się na zęby stałe. Co więcej, nawet kiedy niemowlęta nie mają jeszcze zębów, potrzebna jest im specjalistyczna pielęgnacja jamy ustnej.

Jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej u dzieci? Podstawą jest oczywiście szczotkowanie. Powinno się to robić minimum 2 razy dziennie i najlepiej przez 2 minuty. Dodatkowo można wprowadzić mycie zębów po każdym słodkim lub bardziej klejącym posiłku. Tę czynność warto zamienić w zabawę i sprawić, żeby była trochę przyjemniejsza np. wybrać smaczną pastę albo szczoteczkę, która spodoba się dziecku.

Starsze dzieci warto zachęcać do płukania jamy ustnej. Należy stosować do tego celu tylko bezalkoholowe produkty, które będą odpowiednio delikatne. Dobrym pomysłem jest też wspólna nauka nitkowania zębów – w przestrzeniach międzyzębowych często gromadzą się resztki zjedzonych posiłków!

Warto również pamiętać o zwracaniu uwagi na dietę dziecka. Niektóre produkty będą bardziej szkodliwe dla zębów np. słodycze czy przetworzone jedzenie. Kluczem do zdrowia jest także zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi dziecka wszystkie potrzebne witaminy oraz minerały.

Bardzo ważne jest regularne chodzenie do dentysty.

W pierwszym roku życia można wybrać się na wizytę adaptacyjną lub po prostu przegląd ząbków.

Taka rutyna stomatologiczna pokaże dziecku, że wizyta w gabinecie stomatologicznym nie jest niczym strasznym i powinno się to robić regularnie. Kluczem do sukcesu jest oswojenie się z kontrolami uzębienia oraz ustalenie pewnej rutyny. Jeżeli dziecko co pół roku będzie pojawiać się u dentysty na leczeniu drobnych ubytków lub tylko kontroli, to w dorosłym życiu również będzie pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu swojego uzębienia.

Podczas kontroli stomatologicznej można wykonać u dziecka fluoryzację. Co to jest dowiesz się z naszego poradnika:

Co to jest soniczność? Zalety szczoteczek sonicznych dla dzieci

Mówiąc o szczoteczkach sonicznych warto przede wszystkim dowiedzieć się, w jaki sposób działają, dzięki czemu można łatwiej zrozumieć, dlaczego są tak skuteczne.

Tłumacząc w najprostszy sposób, soniczność jest to zdolność do wytwarzania fal dźwiękowych o określonej częstotliwości (około 260 Hz).

Możemy skorzystać z tej właściwości dzięki specjalnej budowie szczoteczki sonicznej, która poprzez drgania główki oraz reszty urządzenia generuje właśnie takie fale dźwiękowe.

Jakie są plusy tego rozwiązania? Takie fale wytwarzają całe mnóstwo drobnych bąbelków powstałych z pasty, śliny i wody, które ułatwiają bardzo dokładne wyczyszczenie zębów, a przy tym całe mycie jest wyjątkowo delikatne dla dziąseł i szkliwa.

Jeżeli chodzi o modele dla dzieci, to różnią się od tych dopasowanych dla dorosłych. Przede wszystkim mają okrągłą główkę i łączą w sobie wszystko, co najlepsze w szczoteczkach sonicznych oraz elektrycznych.

Podłużne główki stosowane w tradycyjnych modelach oraz klasycznych szczoteczkach sonicznych przeznaczonych dla dorosłych mogą być problematyczne dla dziecka.

Po pierwsze są zbyt duże do małej buzi, a po drugie ich kształt sprawia, że dziecko może nie domywać zbyt dokładnie tylnych zębów. Dlatego właśnie najlepiej stawiać na szczoteczki soniczno-rotacyjne, które są w stanie dotrzeć do każdego małego ząbka i skutecznie go doczyścić. Tym sposobem udało się wypracować idealny kompromis pomiędzy skutecznym czyszczeniem a delikatnym działaniem.

Czym się kierować przy wyborze szczoteczki sonicznej dla dziecka?

Coraz więcej mówi się o plusach stosowania szczoteczki sonicznej, dlatego wielu rodziców zastanawia się, czy kupić właśnie taką dla swojego dziecka. Maluch, który dopiero uczy się dbania o swoje zęby, nie będzie zwracał szczególnej uwagi na technikę mycia. Korzystając ze szczoteczki sonicznej dziecko nie musi uczyć się żadnej szczególnej metody czyszczenia zębów – wystarczy tylko, że będzie pamiętać, aby przejechać szczoteczką również po tylnych zębach. Odpowiednio drgająca głowica szczoteczki wykona całą pracę! Jak dobrać odpowiedni model w zależności od wieku dziecka?

Dziecko w wieku 3-6 lat

Dentyści polecają korzystanie ze szczoteczek elektrycznych już od 3 roku życia. Mniejsze dzieci po prostu nie będą w stanie obsłużyć takiej szczoteczki, dlatego przynajmniej do ukończenia 2 lat lepiej stosować szczoteczki manualne. Kiedy maluch będzie miał około 3 lat można już wybrać pierwsze urządzenie soniczne. Takie szczoteczki należy dobierać według oznaczenia wieku na opakowaniu, tak żeby ich wielkość odpowiednio pasowała do buzi dziecka. Pomiędzy 3 a 6 rokiem życia rodzice nadal powinni kontrolować cały rytuał mycia zębów. Jednak korzystając ze szczoteczki sonicznej można dać dziecku więcej swobody i tylko pilnować, czy każdy ząbek został odpowiednio doczyszczony!

Dziecko w wieku 6-12 lat

Dzieci w wieku szkolnym mogą już bez problemu samodzielnie myć zęby. Jednak żeby mieć pewność, że na pewno robią to w odpowiedni sposób, warto postawić na szczoteczkę soniczno-rotacyjną z wbudowanym timerem. Dzięki tej opcji po upływie 2 minut urządzenie zasygnalizuje koniec czyszczenia. To spore ułatwienie, które sprawi, że dziecko na pewno nie będzie zbyt krótko szczotkowało zębów.

Warto również zwrócić uwagę na długi czas działania na jednym ładowaniu (przyda się to szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów) oraz czujnik nacisku kontrolujący, by dziecko zbyt mocno nie dociskało szczoteczki.

Nastolatek powyżej 12 roku życia

Nastolatki będą potrzebować szczoteczki, która będzie urządzeniem pomiędzy dziecięcym modelem a tym skierowanym dla dorosłych. Tutaj również świetnie sprawdzi się szczoteczka soniczno-rotacyjna, czyli ta z okrągłą główką, ale wytwarzająca soniczne fale dźwiękowe. Model dla dorastających dzieci powinien mieć takie funkcje jak:

  • timer i czujnik nacisku,
  • działać przez długi czas na jednym ładowaniu
  • oraz być wyposażony w kilka trybów pracy.

Ciekawym rozwiązaniem będzie specjalna aplikacja dedykowana dla takich szczoteczek sonicznych – to na pewno zmotywuje nastolatka do regularnego dbania o swoje zęby!

Co zrobić, żeby dziecko chciało dbać o swoje zęby?

Jeśli nie mamy jeszcze szczoteczki sonicznej, warto nauczyć dziecko jak szczotkować aktualnie posiadaną szczoteczką manualną. Jak to robić opisaliśmy w poradniku:

Aby nauczyć dziecko odpowiedniej higieny zębów sami musimy dawać mu dobry przykład. Od najmłodszych lat warto wspólnie szczotkować zęby, motywować dziecko poprzez pochwały oraz zrobić z codziennych czynności higienicznych dobrą zabawę. Na pewno pomocna będzie również szczoteczka w ulubionym kolorze lub z motywem z ulubionej bajki – takie drobne elementy zachęcają do częstszego mycia zębów!

Opinie i Recenzje Szczoteczek do zębów

Porady

Pozostałe poradniki związane z dbaniem o zęby:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *