Fluoryzacja zębów: co to, na czym polega? Tak czy nie?

0- liczba komentarzy

Autor: Redakcja JakaSzczoteczka.pl

23 października 2020

fluoryzacja zebow

Problem próchnicy oraz nadwrażliwości zębów występuje bardzo często wśród Polaków. Szacuje się, że nawet 70% wszystkich dorosłych oraz do 90% nastolatków zmaga się z ubytkami w uzębieniu. Podobnie wygląda to w przypadku dzieci – próchnica nie omija nawet kilkulatków! Brzmi to bardzo niepokojąco, dlatego zaleca się, aby stawiać nie tylko na odpowiednią higienę jamy ustnej, ale również skupić się na profilaktyce. Jednym ze sposobów na przeciwdziałanie próchnicy jest fluoryzacja zębów. Na czym polega ten zabieg? Czy jest bezpieczny? O czym warto pamiętać zaraz po fluoryzacji? Czy ten zabieg powinno się wykonywać w szkole?

Co to jest fluoryzacja?

Fluoryzacja polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu bogatego we fluor. Ten pierwiastek w bezpośrednim kontakcie z uzębieniem bardzo korzystnie działa na szkliwo, zmniejsza osadzanie się kamienia nazębnego oraz usprawnia proces remineralizacji szkliwa. Fluor w zbyt wysokich dawkach może być bardzo toksyczny, ale odpowiednio aplikowany działa wzmacniająco na zęby i kości. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do chorób szkieletu oraz uzębienia.

Co ciekawe, fluor dostaje się do naszego organizmu również wraz ze spożywanym pokarmem oraz pitną wodą. Produkty bogate w ten pierwiastek chemiczny to np. rośliny strączkowe, ryby, orzechy czy nabiał.

Fluor znajdziemy także w wielu środkach do higieny jamy ustnej np. w pastach do zębów, w płynach do płukania jamy ustnej czy w niciach dentystycznych. Oczywiście te produkty zawierają niewielkie ilości tego pierwiastka i jeśli nie zostaną połknięte, to na pewno nie będą szkodliwe dla organizmu.

Jak przebiega fluoryzacja?

Do zabiegu fluoryzacji stosuje się:

  • specjalne żele,
  • pianki
  • lub lakiery z wysokim stężeniem fluoru.

Cała procedura jest bezbolesna, ale najlepiej wykonywać ją w gabinecie dentystycznym.

Dla własnego bezpieczeństwa nie próbujmy robić domowej fluoryzacji!

Fluoryzacja krok po kroku:

  1. Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić stomatolog, jest dokładne wyczyszczenie zębów ze wszystkich zanieczyszczeń, które mogły zgromadzić się w jamie ustnej podczas całego dnia. Zwykle robi się to przy użyciu specjalnej, obrotowej szczoteczki.
  2. Teraz można już pokryć zęby wybranym preparatem z fluorem. Kiedy dentysta nałoży na nasze szkliwo fluor, zacznie on reagować z hydroksyapatytem występującym w tkance zębów. Efektem tego będzie powstanie związku nazywanego fluorohydroksyapatytem, który wzmocni nasze zęby i uodporni je na działanie próchnicy.

Czasami podczas fluoryzacji spotkamy się z fluorową pianką nakładaną na zęby, którą po upływie kilku minut należy wypluć. Inną metodą fluoryzacji jest też jonoforeza fluorkowa, czyli wprowadzenie fluoru w szkliwo zębów za pomocą prądu o niskim natężeniu.

Czy można myć zęby po fluoryzacji? Dopiero po upływie minimum 12 godzin. Należy również powstrzymać się od jedzenia i picia (przynajmniej 2 godziny).

Czy fluoryzacja jest szkodliwa? Jeśli zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób to nie. Dlatego kładzie się szczególny nacisk na wykonywanie tego zabiegu jedynie pod kontrolą doświadczonej osoby.

Czy fluoryzacja jest zdrowa? Jeżeli będzie przeprowadzona w odpowiedni sposób i we właściwych warunkach to na pewno wzmocni szkliwo naszych zębów.

Fluoryzacja w szkole, tak czy nie?

Jeszcze jakiś czas temu fluoryzacja zębów była dość częsta w szkołach. Obecnie stosuje się ją wyłącznie w miejscach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej jest niższy niż 1 mg/l i tylko u dzieci w klasach 1-4. Powinno się ją przeprowadzać 6 razy w roku, co 6 tygodni. Warto wiedzieć, że fluoryzacja w szkole nie jest obowiązkowa i wymaga pisemnej zgody rodziców. Jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko miało fluoryzację w szkole, to będzie się ona odbywać na podobnych zasadach, co kiedyś. Innymi słowy, wszystkie dzieci kierują się do łazienki, gdzie szczotkują zęby specjalnym płynem z fluorem pod nadzorem szkolnej pielęgniarki lub higienistki.

Taka wspólna fluoryzacja ma swoje wady i zalety. Plusem jest to, że dzieciaki wspólnie uczą się dbania o higienę jamy ustnej i zdrowie zębów. To również możliwość przeprowadzenia serii fluoryzacji dla dzieci z mniej zamożnych rodzin. Jeżeli chodzi o minusy, to podczas takiej zbiorowej fluoryzacji może dojść do tego, że dziecko nieumyślnie połknie część płynu, a jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego wielu rodziców decyduje się na fluoryzację w gabinecie dentystycznym. Zdarza się również tak, że po zbadaniu zębów u stomatologa okazuje się, że dziecko nie wymaga dodatkowego fluoryzowania. Dzieje się tak najczęściej, gdy maluch regularnie myje zęby, a szczególnie po każdym zjedzeniu słodyczy.

Kiedy wykonać dziecku pierwszą fluoryzację?

Nie ma jednego konkretnego wieku, w którym należy wykonać fluoryzację. Tak jak już wcześniej wspomniano, może się okazać, że dziecko wcale nie będzie potrzebować dodatkowego zabezpieczenia zębów, ponieważ jego uzębienie jest zadbane. Niestety zdarzają się też przypadki, że pierwsze ząbki bardzo szybko zaczynają się psuć. Aby odpowiednio zadbać o zdrowie malucha, należy już od najmłodszych lat regularnie chodzić z nim do dentysty, który na bieżąco będzie oceniał stan uzębienia i doradzi, jak najlepiej o nie dbać.

Wielu rodziców zastanawia również, kiedy można zacząć stosować u dzieci pastę z fluorem? Można o tym pomyśleć od 3. roku życia. Warunkiem koniecznym jest to, aby dziecko potrafiło wypluć resztki pasty z buzi i na pewno nie połykało piany. U młodszych dzieci lepiej jest stosować pasty z ksylitolem, który również chroni zęby przed próchnicą, ale w razie połknięcia nie będzie szkodliwy dla młodego organizmu.

Wady i zalety fluoryzacji

Fluoryzacja ma sporo zalet: 

  • nie jest zbyt kosztowna, a jeśli zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób, to wpłynie pozytywnie na stan zębów, wzmocni szkliwo oraz ograniczy liczbę bakterii wywołujących próchnicę.
  • Pomoże również w normalizacji pH w jamie ustnej, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko nawrotu ubytków w zębach.
  • Ten zabieg poleca się też osobom z przebarwieniami płytki nazębnej, nadwrażliwością szyjek zębowych i ogólną nadwrażliwością zębów oraz jako uzupełnienie wcześniejszego piaskowania i skalingu, dzięki czemu kamień nazębny będzie się wolniej gromadził.

Nie można jednak zapominać o możliwych skutkach ubocznych kontaktu z fluorem.

  • Jeżeli będziemy stosować fluoryzację zbyt często, możemy narazić się na przewlekłe zatrucie fluorem, czyli fluorozę. Ten pierwiastek w dużych dawkach jest silnie toksyczny i może zagrażać naszemu zdrowiu. Narażamy się na szczególne niebezpieczeństwo, gdy fluor dostanie się do naszego organizmu drogą pokarmową. Właśnie z tego powodu nie poleca się stosować past z fluorem u małych dzieci, które mają skłonność do połykania piany powstałej podczas mycia zębów. Nawet osoby dorosłe mogą być narażone na fluorozę, jeśli przez dłuższy czas niedokładnie płuczą jamę ustną po zastosowaniu pasty z fluorem. Zwracajmy na to szczególną uwagę!

Pierwszymi objawami fluorozy jest pojawienie się białych plamek na szkliwie, które po czasie zmieniają się na ciemnobrązowe.

Czytaj także: Białe plamy na zębach: co oznaczają, jak się ich pozbyć? >>

Inne symptomy to również ból brzucha, łzawienie oczu, wymioty, nudności, nadmierne ślinienie się, osłabienie organizmu, bóle głowy czy nadmierne pocenie się. W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia nerek, wątroby, tarczycy czy układu nerwowego. Dlatego tak często podkreśla się, że fluoryzacja powinna zostać przeprowadzona w odpowiedni sposób, aby była bezpieczna dla naszego zdrowia. Z dużą rozwagą stosujmy również preparaty do higieny jamy ustnej zawierające fluor.

Opinie i Recenzje Szczoteczek do zębów

Porady

Pozostałe poradniki związane z dbaniem o zęby:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *