Jak i czym myć zęby z aparatem ortodontycznym?

0- liczba komentarzy

Autor: Redakcja JakaSzczoteczka.pl

5 listopada 2020

aparat na zębach

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym różni się od zwykłego mycia zębów. Liczne zakamarki aparatu powodują, że zalegające tam jedzenie jest trudne do usunięcia, a to sprzyja rozwojowi próchnicy. Jeśli po zdjęciu aparatu ortodontycznego chcesz mieć nie tylko proste, ale i zdrowe zęby, zobacz, czym i w jaki sposób je czyścić.

Dlaczego higiena stałego aparatu ortodontycznego jest taka ważna?

Dokładne usunięcie resztek pokarmów oraz gromadzącej się na zębach płytki nazębnej jest podstawą utrzymania zdrowia zębów. O ile przy zębach bez aparatu mamy dodatkowe elementy samooczyszczania powierzchni takie jak ślina czy ruchy warg, o tyle przy zębach z założonym stałym aparatem ortodontycznym tych elementów nie ma.

Dodatkową przeszkodą w utrzymaniu czystości jamy ustnej są liczne druty i zamki, między którymi łatwo zbierają się resztki jedzenia. A jedzenie – zwłaszcza węglowodany – jest pożywką dla bakterii próchnicowych. Wystarczy więc, że kawałki bułki czy ciasta pozostaną w zakamarkach aparatu przez cały dzień, by rozpoczął się proces rozwoju próchnicy.

Bakterie, metabolizując węglowodany, wydzielają kwasy organiczne, które mają bardzo szkodliwy wpływ szkliwo zębów. W aparacie ortodontycznym trudniej nam o zachowanie pełnej higieny, drobnoustroje mają więc większą możliwość kolonizacji tkanek jamy ustnej. Aparat ortodontyczny stanowi dodatkową powierzchnię, na której osadza się płytka bakteryjna i gdzie rozmnażają się bakterie. Jeśli dopuścimy, aby niewinny osad nazębny przekształcił się w płytkę nazębną (możliwą do usunięcia tylko przez  stomatologa), wtedy po zdjęciu aparatu zamiast prostych i zdrowych zębów możemy mieć zęby proste, ale z oznakami próchnicy.

Dlaczego nie możemy dopuścić do rozwijania się próchnicy w jamie ustnej? Przeczytaj nasz poradnik: Próchnica zębów: przyczyny i zapobieganie próchnicy >>

Szczoteczki do aparatów ortodontycznych – jakie modele się sprawdzą?

Zęby, na które nałożony został aparat ortodontyczny, są trudniejsze do oczyszczenia z powodu dodatkowych powierzchni, które się na nich znajdują. Do mycia takich zębów niezbędne są specjalne szczoteczki lub specjalne końcówki przeznaczone do aparatów ortodontycznych.

Tradycyjna szczoteczka manualna – niekoniecznie do aparatów ortodontycznych

Jeśli ktoś przyzwyczaił się do używania manualnej szczoteczki i po założeniu aparatu nie chce z niej rezygnować, powinien zwrócić uwagę na powierzchnię swojej dotychczasowej szczoteczki. Jeżeli włosie jest różnej długości, szczoteczka nadaje się do czyszczenia aparatu. Jednak jeśli jest płaskie, o równej długości, wtedy nie dotrze do wszystkich szczelin i zagłębień, co spowoduje niedostateczną higienę jamy ustnej. Taką szczoteczkę trzeba wymienić, albowiem płaskim włosiem szczoteczki możemy co najwyżej wypolerować wierzch aparatu, nie przyniesie to jednak korzyści naszym zębom.

Szczoteczka jednopęczkowa – jak działa manualna szczoteczka do stałego aparatu ortodontycznego?

Szczoteczka jednopęczkowa jest bardzo dobra do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym, gdyż dokładnie czyści nam po kolei każdego zęba. Szczoteczki jednopęczkowe docierają do tych powierzchni, które znajdują się tuż przy przyklejonym zamku. Ponieważ są bardzo wąskie, wymiatają precyzyjnie każdą szczelinę. Dzięki temu, że są różnej długości, czyszczą zarówno powierzchnię zęba, jak i miejsca pod aparatem.

  • Szczoteczka z krótszym włosiem bardzo dobrze sprawdza się przy czyszczeniu powierzchni zęba przy linii dziąseł.
  • Z kolei z włosiem dłuższym – w oczyszczaniu przestrzeni między zamkiem a zębem. Warte podkreślenia jest to, że szczoteczki jednopęczkowe nie potrzebują pasty do czyszczenia zębów, dlatego można ich używać wszędzie – w pracy, w szkole czy na wyjeździe.

Wydaje się, że tego typu szczoteczka jest dużo trudniejsza w użytkowaniu niż jej elektryczny odpowiednik. Jak wygląda taka szczoteczka widać w poniższym materiale wideo:

Automatyczna szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego i szczoteczka soniczna – najlepszy wybór

Szczoteczka elektryczna to zarówno szczoteczka o okrągłej główce, jak również soniczna o główce wydłużonej. Obie napędzane są przez prąd, jednak każda działa w inny sposób. Szczoteczka elektryczna o okrągłej główce wykonuje ruchy obrotowe oscylacyjno-rotacyjne i bez naszego udziału obraca się wokół powierzchni zębów. Wystarczy tylko dołożyć ją do zęba, by sama go dokładnie czyściła.

Z kolei szczoteczka soniczna to taka, która za pomocą emitowanych fal dźwiękowych wytwarza mikrobąbelki. Czyszczą one dość dokładnie powierzchnię zębów.

Czy wiesz że istnieje także elektryczna szczoteczka soniczno-rotacyjna? Jak działa i które to modele opisaliśmy w poradniku: Jak działa szczoteczka soniczna? Czy jest skuteczna? >>

Czy tradycyjna szczoteczka elektryczna nadaje się do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym? Na pewno taka szczoteczka sprawdzi się lepiej niż jej manualny odpowiednik. Jeśli chcemy jej używać, warto zmienić końcówkę szczoteczki na tę przeznaczoną dla aparatów ortodontycznych. Wtedy będziemy mieć pewność, że szczoteczka faktycznie czyści nam dokładnie powierzchnie między aparatem a zębami.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Mycie zębów z aparatem stałym zaczynamy od czyszczenia powierzchni przy dziąśle. Szczoteczką elektryczną dokładnie myjemy powierzchnię nad zamkiem i pod zamkiem. To bardzo ważne, bo jeśli nie doczyścimy tych miejsc dokładnie, to po zdjęciu aparatu ukażą nam się białe plamy na zębach – oznaka demineralizacji i pierwszy krok do rozwoju próchnicy.

Jeśli mamy szczoteczkę jednopęczkową to doczyszczamy nią powierzchnie między zamkiem a aparatem. Czyszcząc zęby pamiętajmy, aby zaczynać od jednego boku i myć ząb po zębie po kolei, po to, aby żadnego nie pominąć. Nie zapominajmy też o czyszczeniu powierzchni od wewnętrznej strony jamy ustnej. Jeśli mimo naszych starań widzimy, że na zębach powstaje osad, może to być oznaka zbyt słabego wydzielania śliny. Tak się może zdarzyć jeśli korzystamy tylko i wyłącznie ze szczoteczek manualnych. Warto się wtedy wspomóc elektryczną szczoteczką soniczno-rotacyjną, która wytworzy dodatkowe bąbelki penetrujące przestrzenie międzyzębowe.

Mycie zębów kończymy nitkowaniem. Jest ono utrudnione ze względu na liczne druty, jednakże nie jest niemożliwe. Należy tylko przekładać nitkę pod drutem i w ten sposób przeciągać w przestrzeni między zębami. Nitkowanie jest bardzo istotne z tego względu, że szczoteczką jesteśmy w stanie doczyścić jedynie 3 z 5 powierzchni zębów. Nitka doczyszcza nam pozostałe 2 powierzchnie, sprawia więc, że higiena naszej jamy ustnej jest pełna. Kończąc mycie zębów możemy jeszcze użyć płynu do płukania jamy ustnej, aby dodatkowo ochronić zęby przed bakteriami.

Nitkowanie można ograniczyć stosując szczoteczki soniczno-rotacyjne.

Jak myć zęby z aparatem – krótkie zalecenia higieniczne

Aby zachować dobry stan zębów i zapewnić pełną higienę jamy ustnej, należy pamiętać o tym, by:

  • szczotkować zęby po każdym posiłku,
  • szczotkować je pod kątem 45 stopni, stosując przy tym ruch wymiatający,
  • szczotkować każdego zęba przynajmniej 10 sekund,
  • stosować płukanki do jamy ustnej,
  • używać szczoteczek ze specjalnym końcówkami do czyszczenia aparatów ortodontycznych,
  • używać pasty z fluorem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła, pomocne w opracowaniu poradnika:

Czaplińska, Stan uzębienia , przyzębia i higieny jamy ustnej u dzieci i młodzieży leczonych aparatami stałymi, praca doktorska, Poznań 2012, s.92.

E.Pasich, M.Walczewska, A.Pasich, J.Marcinkiewicz, Mechanizm i czynniki ryzyka powstawania biofilmu bakteryjnego jamy ustnej, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2013, nr 67, s. 736-741. Dostęp online 08.10.2020: http://www.phmd.pl/api/files/view/29180.pdf.

Dziedzicka, Jak myć zęby ze stałym aparatem ortodontycznym? Cz. 2 – szczoteczka jednopęczkowa. Dostęp online 08.10.2020: https://www.youtube.com/watch?v=4GVL2e-HndA.

Opinie i Recenzje Szczoteczek do zębów

Porady

Pozostałe poradniki związane z dbaniem o zęby:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *