Jak myć zęby szczoteczką manualną krok po kroku?

0- liczba komentarzy

Autor: Redakcja JakaSzczoteczka.pl

9 października 2020

szczoteczka manualna

Jak prawidłowo myć zęby? Poprawne mycie zębów wymaga dokładności, odpowiedniej techniki i dopasowania szczoteczki oraz pasty do potrzeb. Szczotkowanie zębów dla wielu z nas jest czynnością, którą wykonuje się szybko, niemal automatycznie. W końcu każdy robi to codziennie przez całe życie. Jednak właśnie ta rutyna może doprowadzić do tego, że zęby zaczynamy szczotkować niedbale i nieprawidłowo. 

Jak poprawnie myć zęby?

Jak myć zęby? Należałoby zapytać raczej, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej, bo ten proces obejmuje nie tylko mycie zębów. Myjemy zęby, a często zapominamy o dziąsłach czy języku. Czyszczenie jamy ustnej obejmuje kilka kroków:

  1. Czyszczenie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej. Utnij kawałek nici, owiń nią opuszki palców wskazujących na obu dłoniach, a nitkę wsuń między zęby. Następnie delikatnie poruszaj nią na boki, by wyczyść przestrzenie między zębami – nitka powinna owijać podstawy sąsiadujących ze sobą zębów. Przy czyszczeniu uzębienia u góry, nitkę wyciągaj do dołu, a przy zębach dolnych – do góry.
  2. Szczotkowanie zębów. Po nitkowaniu pora na mycie zębów szczoteczką.
    Jak szczotkować zęby? Najpierw umyj ich zewnętrzną powierzchnię, mając zaciśniętą szczękę. Potem rozchyl szczękę, by szczotkować żujące powierzchnie zębów oraz wewnętrze części zębów. Na koniec należy szczotkować zęby wzdłuż linii dziąseł. Jeśli chodzi o techniki szczotkowania zębów, to wyróżnia się okrężną i wymiatającą. Okrężna zakłada czyszczenie zębów poprzez ustawienie główki szczoteczki prostopadle i wykonywanie okrężnych ruchów. Zaś przy wymiatającej główka szczotki powinna być pod kątem 45 stopni do zębów i należy wykonywać okrężne ruchy przy dziąsłach oraz wymiatające od dołu do góry i od góry do dołu.
  3. Mycie języka. Język można umyć szczoteczką do zębów lub specjalną skrobaczką, która pozwala usunąć z niego większość bakterii, które mogą wywołać choroby. Czynność ta usuwa także nieprzyjemny zapach z ust.
  4. Przepłukanie jamy ustnej wodą lub płukanką.

Wideo instrukcję prawidłowego mycia zębów znajdziesz na YouTube:

Czas mycia zębów

Instrukcja mycia zębów wskazuje, jak prawidłowo myć zęby oraz pozostałą część jamy ustnej, ale ile trzeba na to poświęcić czasu?

Zakłada się, że nie krócej niż 2-3 minuty.

Najczęściej myjemy zęby za krótko, co powoduje, że czynność jest niedokładna i wiele bakterii oraz resztek jedzenia nie zostaje wymiecionych. Jednak warto wiedzieć, że zbyt długie mycie zębów także nie jest wskazane, bo można uszkodzić szkliwo. Najlepiej stosować zasadę mycia co najmniej 30 sekund na każdą ćwiartkę uzębienia. Do tego nie jest wliczony czas na nitkowanie oraz mycie języka.

Szczotkowanie zębów przy parodontozie

Jak szczotkować zęby przy paradontozie? Bardzo dokładnie, tak by dobrze oczyścić uzębienie z płytki nazębnej. Wskazana szczoteczka to średnio twarda, bo twarda może zranić dziąsła, a miękka nie domyje zębów dokładnie.

Jeśli dziąsła krwawią, to nie oznacza, że myje się zęby źle i zbyt mocno dociska szczoteczkę, ale że robi się to mało dokładnie – krwawienie oznacza stan zapalny dziąseł, który wymaga stosowania precyzyjnych zabiegów higienicznych, by go wyleczyć.

Ile razy i kiedy myć zęby?

Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, po większym posiłku, czyli śniadaniu i kolacji. Szczególnie ważne jest mycie zębów przed nocą, po ostatnim posiłku, bo reszki jedzenia nie powinny zalegać na noc. Wiele osób czyści zęby rano, po obudzenie.

Kiedy lepiej czyścić zęby: przed czy po śniadaniu?

Mycie zębów przed śniadaniem pozwala usunąć bakterie nagromadzone w nocy, ale po śniadaniu także warto umyć zęby. Najlepiej zatem umyć i przed i po, a jeśli nie starcza czasu, to lepiej wybrać opcję mycia zębów po śniadaniu, by resztki jedzenia nie zalegały do obiadu.

Jakiej szczoteczki manualnej używać?

Do mycia zębów należy stosować szczoteczkę o średniej twardości, jeśli nie występuje nadwrażliwość dziąseł czy odsłonięte szyjki dziąseł. W przypadku tych przypadłości, wybierz szczoteczkę miękką. Warto też wybrać małą głowicę szczoteczki, dzięki czemu, jak myjemy zęby, docieramy do nawet trudnodostępnych miejsc.

Jak umyć zęby bez szczoteczki?

To raczej trudne, ale jeśli nie ma się szczoteczki pod ręką, można użyć wykałaczek czy nici dentystycznych, a także wypłukać jamę ustną płukanką lub wodą.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Prawidłowe szczotkowanie zębów to jedno, ale duże znaczenie ma także jakość szczoteczki do zębów. Chodzi głównie o to, by była nie zbyt mocno zużyta. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące. Mało kto to robi, często używając nawet latami jednej szczoteczki manualnej, która nie zachowuje już swoich właściwości i jest pełna drobnoustrojów. Należy też wymienić szczoteczkę po każdej infekcji.

Jak wybrać właściwą pastę do zębów?

Prawidłowe mycie zębów wymaga używania właściwej pasty – takiej, która zawiera nie tylko fluor, ale także inne związki chemiczne odpowiedziane za ochronę zębów i ich wzmocnienie, np. potas, chlorek, wapń. Niektóre pasty zwierają także substancje, które działają również na dziąsła.

Jak nauczyć dziecko mycia zębów?

Niemycie zębów przez dzieci to częsty problem. Dzieciaki nie myją zębów, bo wydaje im się to nudne i pracochłonne. Jak je namówić do mycia zębów? Przydatne będą ciekawe akcesoria, które dziecko polubi – np. szczoteczka z ulubionym bohaterem bajki, kolorowa czy świecąca lub odliczająca czas mycia zębów. Na rynku są nawet szczoteczki, które grają melodię w czasie, gdy dziecko myje zęby. Do tego warto dokupić kubeczek do płukania jamy ustnej oraz oczywiście pastę – o przyjemnym smaku i zapachu, by nie drażniła dziecka.

Źródła pomocne w opracowaniu poradnika:

https://www.doz.pl/czytelnia/a14223-Codzienna_pielegnacja_zebow_i_dziasel_u_osob_z_paradontoza

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/jak-prawidlowo-myc-zeby-techniki-szczotkowania-zebow-aa-97Bi-VWgB-Vzk2.html

https://www.medonet.pl/magazyny/zdrowe-zeby,10-bledow-najczesciej-popelnianych-przy-myciu-zebow,galeria,26374329.html

https://zdrowie.radiozet.pl/Uroda/Zeby/Jak-poprawnie-myc-zeby-Praktyczny-poradnik

https://parenting.pl/jak-zachecic-dziecko-do-mycia-zebow

Opinie i Recenzje Szczoteczek do zębów

Porady

Pozostałe poradniki związane z dbaniem o zęby:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *