Jaka szczoteczka elektryczna: jak wybrać najlepszą? Poradnik

0- liczba komentarzy

Autor: Redakcja JakaSzczoteczka.pl

9 października 2020

mycie-zebow-szczoteczka-elektryczna

Szczoteczki elektryczne to bardzo wygodna, efektywna i nowoczesna alternatywa do tradycyjnych szczoteczek. Wiele osób wybiera je do codziennej higieny jamy ustnej. Dlaczego to dobry pomysł? Jak wybrać właściwą szczoteczkę elektryczną? I jak się nią prawidłowo posługiwać, by mieć zdrowsze i bielsze zęby?

Historia i ewolucja szczoteczek do zębów

Urządzenia do mycia zębów to nie nowoczesny wynalazek – już wieki temu nasi przodkowie stosowali różne sposoby, by dbać o uzębienie. Co było prototypem dzisiejszych szczoteczek? Zaczęło się od kijków, które służyły jako szczoteczki w Mezopotamii i Egipcie około 3500-3000 lat p.n.e. Były specjalnie przygotowane do tego celu – jeden koniec był postrzępiony, a drugi ostry, by działał jak wykałaczka. Wykorzystywane dawniej także kijki do żucia, które miały wydobyć reszki pożywienia spomiędzy zębów. Później stosowano między innymi srebrne lub złote wykałaczki, by wreszcie, w 1498 roku, wymyśleć szczoteczkę z włosiem.

Szczoteczki wykonywano najpierw z bambusa lub kości zwierzęcej oraz włosa końskiego lub świńskiego. Do Europy przewędrowała ona z Chin, a od 1780 roku zaczęto ją produkować na masową skalę. W 1900 roku wyprodukowano syntetyczne włókna nylonowe, ale sprzedaż szczoteczki z taką końcówką rozpoczęła się dopiero w 1938 roku. W międzyczasie bambus i kość zamieniono na celuloid i tak powstała szczoteczka, którą znamy dziś. Elektryczną szczoteczkę do zębów wymyślił w 1939 roku w Szwajcarii Philippe Woog, a w 1960 roku zaczęto ją produkować w USA.

Jak należy dbać o higienę jamy ustnej?

Dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko regularne mycie zębów, czyli zasada wpajana nam od dzieciństwa. Oczywiście ważne jest mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym dużym posiłku, ale istotne jest też, jak dokładnie myje się zęby oraz czy skutecznie usuwa się płytkę nazębną.

Co to jest płytka nazębna?

To warstwa bakterii i węglowodanów, która ciągle tworzy się na zębach. Jest bezbarwna, więc trudno ją zauważyć, a to właśnie ona odpowiada za choroby zębów i dziąseł. Jeśli nie jest usuwana regularnie, to zamienia się w kamień nazębny.

Szczoteczki elektryczne usuwają do 100% więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne, co zapewnia lepszą ochronę przed próchnicą i kamieniem nazębnym.

Ponadto dociera do trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu dbanie o higienę jamy ustnej jest łatwiejsze oraz efektywniejsze. Warto też pamiętać o dziąsłach, które również należy myć, by zachować je w zdrowiu.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Jakie szczoteczki do zębów są dostępne na rynku? Oczywiście manualne w kilku rodzajach:

 • twarda,
 • średnio twarda,
 • miękka,
 • przeznaczona do implantów.

To podział ze względu na twardość włókna. Ponadto wyróżnia się m.in.: manualne szczoteczki międzyzębowe do mycia przestrzeni między zębami oraz szczoteczki jednopęczkowe do mycia dziąseł i trudno dostępnych miejsc.

Wśród szczoteczek elektrycznych także można spotkać kilka rodzajów, to znaczy:

 • szczoteczka 2D, oscylacyjno-rotacyjna, której okrągła główka działa dwukierunkowo,
 • szczoteczka soniczna, która wytwarza falę dźwiękową podczas pracy. Szczoteczka soniczna vs elektryczna różni się tym, że soniczna ma podłużny kształt główki i wykonuje ruchy z boku na bok, nie okrągłe,
 • szczoteczka 3D, oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna, której okrągła główka wykonuje ruch potrójny – oscylacyjny, pulsacyjny i rotacyjny.

Rodzaj zasilania szczoteczek – który najlepszy?

Szczoteczki elektryczne mają zasilanie na kabel lub baterie. Szczoteczki bateryjne wymagają wymiany baterii, ponadto nie są tak wodoszczelne jak szczoteczki z akumulatorem. Przydatne są np. w czasie podróży, gdy nie ma się w pobliżu źródła energii. Jednak do codziennego stosowania standardem jest:

 • szczoteczka zasilana akumulatorem, która ładuje się przy pomocy podstawki.

Obroty, tryby pracy, rodzaje główek w szczoteczkach elektrycznych

Szczoteczki elektryczne różnią się między sobą typem zasilania, rodzajem obrotów, trybami pracy czy kształtem główek. Jak już wspominaliśmy powyżej, wyróżnia się główki okrągłe, w szczoteczkach elektrycznych 2D lub 3D, oraz podłużne w przypadku szczoteczek sonicznych.

Jeśli chodzi o ruchy głowic to są oscylacyjne, pulsacyjne, oscylacyjno-pulsacyjne, oscylacyjno-rotacyjne lub oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne. Standardem są urządzenia z ruchem oscylacyjno-rotacyjnym. Dodatkowy ruch pulsacyjny, występujący np. w szczoteczkach 3D, to ruch w przód i w tył, mający na celu wymiecenie resztek pożywienia.

Zależnie od modelu, szczoteczka elektryczna może oferować kilka trybów działania, tzn. tryb dla miejsc wrażliwych, gdy szczoteczka działa wolniej, a czujnik nacisku włącza się szybciej, tryb wybielania mający na celu polerowanie zębów, tryb masażu dziąseł czy tryb automatyczny, który oznacza, że urządzenie samo dobiera rodzaj pracy do założonej końcówki.

Szczoteczka elektryczna: co trzeba wiedzieć

Osoby, które zaczynają korzystać ze szczoteczki elektrycznej, często mają wiele pytań, gdyż jest to urządzenie bardziej skomplikowane niż szczoteczka manualna. Co musisz wiedzieć przed kupnem szczoteczki?

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Jak i ile myć zęby szczoteczką elektryczną? Szczoteczki elektryczne czyszczą dokładniej niż manualne, większość pracy wykonywana jest właściwe za użytkownika. Jedyne, co trzeba zrobić to:

 1. Nałożyć niewielką ilość pasty na główkę.
 2. Włożyć szczoteczkę do jamy ustnej.
 3. Uruchomić ją.
 4. Myć zęby i dziąsła, nie dociskając zbyt mocno główki.
 5. Jeśli szczoteczka ma timer, to podzieli czas mycia zębów na 4 bloki po 30 sekund, a każdy blok należy przeznaczyć na jedną z ćwiartek uzębienia.

Jak ładować szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka elektryczna z akumulatorem ma specjalną ładowarkę (przeważnie w formie stojaka), na którą należy odłożyć ją po skończonym myciu zębów. Dzięki temu jest praktycznie zawsze naładowana. Na jednym naładowaniu szczoteczka powinna działać około 30 minut, do maksymalnie 60 minut, jeśli ma porządny akumulator – to zazwyczaj norma przy szczoteczkach z droższej półki cenowej. Co ważne, ładowanie szczoteczki jest bezpieczne, nawet jeśli jest ona mokra.

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Czym się kierować przy wyborze szczoteczki elektrycznej? To indywidualna kwestia, ale warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

 • dostępne tryby – czy jest tryb delikatny, jeśli mamy wrażliwe zęby, lub wybielania, jeśli zależy nam na lepszym wyglądzie uzębienia,
 • sposób zasilania – polecany to ten z akumulatorem,
 • technologie – szczoteczka elektryczna standardowa czy soniczna,
 • rodzaj główki i obroty – aktywne ruchy 3D lepiej czyszczą,
 • głośność pracy,
 • czas pracy na jednym ładowaniu, czyli wytrzymałość akumulatora,
 • dostępne końcówki w zestawie,
 • funkcja timer, która ułatwia kontrolę czasu mycia zębów,
 • pozostałe funkcje np. irygator, wskazany dla osób z aparatem ortodontycznym.

Aparat ortodontyczny a szczoteczka elektryczna

Jaka szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego będzie odpowiednia? Tak naprawdę każda, bo nie ma przeciwskazań do stosowania szczoteczki elektrycznej w przypadku aparatu ortodontycznego. Warto jednak sprawić sobie szczoteczkę z trybem delikatnym, by nie uszkodzić aparatu, oraz z irygatorem, by móc dotrzeć nawet do miejsc, gdzie nie sięga głowica (z racji konstrukcji aparatu ortodontycznego).

Szczoteczka do zębów a irygator do zębów

Jeśli już mowa o irygatorze – co to takiego i czemu się przydaje w szczoteczce elektrycznej? Irygator to część szczoteczki, która pod ciśnieniem wypuszcza płyn. Dzięki temu łatwiej jest usunąć kamień nazębny i resztki jedzenia nawet mocno ukryte w jamie ustnej.

Czy szczoteczka elektryczna wybiela zęby?

To częste pytanie osób rozważających zakup szczoteczki elektrycznej. Szczoteczka elektryczna, stosowna regularnie, na pewno poprawi wygląd zębów. Szczególnie, jeśli ma specjalny tryb wybielania. Nie należy jednak stosować go codziennie, a raczej raz na kilka dni, by nie uszkodzić szkliwa.

Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci?

Kiedy można zacząć używać szczoteczki elektrycznej? Można ją kupić już dla kilkulatków, które uczą się mycia zębów. Dzięki temu łatwiej będzie kontrolować czas mycia zębów, a ponadto takie szczoteczki często mają atrakcyjne kolory czy formy lub np. świecą się, gdy się ich używa, co zachęca dzieci do dbania o jamę ustną.

Jaka szczoteczka elektryczna dla 8-latka czy starszego dziecka? Tu warto wybrać szczoteczki dla dzieci, które mają w ofercie producenci tego typu urządzeń. Są one delikatniejsze, wykonują mniej ruchów, dzięki czemu mycie zębów nie jest uciążliwe.

Przy wyborze urządzenia dla 9-latka czy nastolatka, najlepiej wziąć pod uwagę rodzaj włókna w szczoteczce (tu poleca się miękkie). Warto sprawdzić też, czy egzemplarz posiada czujnik nacisku oraz timer, który ułatwi młodemu człowiekowi myć zęby przez określony czas.

Ile kosztuje naprawdę dobra szczoteczka do zębów?

Ceny szczoteczek elektrycznych wahają się od 50 zł do nawet 1000 zł. Porządną szczoteczkę elektryczną z podstawowymi funkcjami można kupić już za około 100-200 zł. Jeśli szuka się urządzenia z wieloma funkcjami, trybami, stabilnymi akumulatorem i zaawansowaną technologią mycia, to trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 300-500 zł.

Źródła pomocne w opracowaniu poradnika:

https://www.domowystomatolog.pl/Jaka-szczoteczke-elektryczna-wybrac-cinfo-pol-42.html

https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-szczoteczka-elektryczna-10-porad/

https://www.shop-dent.pl/pl/blog/jaka-szczoteczke-elektryczna-do-zebow-wybrac-1308134189.html

https://www.happydental.pl/blog/szczoteczka-do-zebow-rodzaje-krotka-historia-przeglad-technologii.html

Opinie i Recenzje Szczoteczek do zębów

Porady

Pozostałe poradniki związane z dbaniem o zęby:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *