Technologia soniczna: co to jest i jak działa?

0- liczba komentarzy

Autor: Redakcja JakaSzczoteczka.pl

6 listopada 2020

szczoteczka z technologią soniczną

Technologię soniczną możemy opisać jednym stwierdzeniem: po prostu wymiata! Dzięki wysokiej częstotliwości drgań i szerokiego zakresu ruchu włosia skuteczniej niż szczoteczka manualna czy zwykła szczoteczka elektryczna czyści zęby i wymiata resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych. Na czym polega ta technologia? Czym jest soniczność?

Jama ustna jest pełna zakamarków, do których trudno dotrzeć zwykłą szczoteczką manualną. Dlatego osoby, którym zależy na kompleksowej higienie jamy ustnej wybierają technologię soniczną, która daje znakomite efekty czyszczące. Dlaczego? Proste porównanie: szczoteczką klasyczną wykonamy do 200 ruchów wymiatających na minutę, klasyczna szczoteczka elektryczna około 5600-8800, gdy szczoteczka soniczna to już zakres 31000-96000 (tak, tysięcy) ruchów szczotkujących! Dochodzi do tego technologia soniczna. Zanim opiszemy, co to jest soniczność, na początek kilka słów o tym, skąd bierze się popularność szczoteczek sonicznych.

Skąd taka popularność technologii sonicznej?

Technologia soniczna jest uważana za najnowocześniejszą metodę czyszczenia zębów, dającą lepszy rezultat niż szczoteczki zwykłe czy elektryczne. Klienci wybierający soniczność wskazują na takie zalety szczoteczek sonicznych, jak:

  • delikatność, dzięki czemu nie naruszają szkliwa i nie powodują drażliwości zębów,
  • dokładne czyszczenie, ponieważ wymiatają resztki z przestrzeni międzyzębowych, rozbijają i usuwają płytkę nazębną,
  • działanie antybakteryjne, gdyż usuwają również bakterie,
  • efekt wybielający, który jest wynikiem perfekcyjnego oczyszczenia szkliwa, dzięki czemu zęby odzyskują swoją naturalną biel,
  • uniwersalność, ponieważ mogą być stosowane w każdym wieku, przez osoby mające aparat, protezy, licówki, a nawet małe dzieci.

Szczoteczka soniczna kojarzy się ze szczoteczką elektryczną, ale z inną końcówką, to jest w sonicznej mamy wydłużony, prostokątny kształt, a w elektrycznej – okrągłą główkę. Jest to bardzo uproszczone myślenie, ponieważ na rynku dostępne są też szczoteczki soniczne z okrągłą główką tak zwane soniczno-rotacyjne, uchodzące coraz częściej za ulepszony model tradycyjnej szczoteczki sonicznej z podłużną główką.

O rodzajach szczoteczek sonicznych pisaliśmy w poradniku: Rodzaje szczoteczek sonicznych: z podłużną główką i soniczno-rotacyjne >>

Na czym polega technologia soniczna?

Mówimy wprawdzie o technologii sonicznej, ale pamiętajmy, że soniczność to przede wszystkim cecha fizyczna.

Przymiotnik „soniczny” oznacza „dźwiękowy” i odnosi się do częstotliwości generowanych fal dźwiękowych w zakresie 20-20 000 Hz (zakres dźwięków słyszalnych dla ludzkiego ucha).

Przeciętna szczoteczka soniczna średnio generuje około 260 Hz, czyli 260 ruchów na sekundę, które są przenoszone na główkę szczoteczki.

Połączenie drgań wprawiających w ruch włosie i częstych ruchów wymiatających wywołuje tzw. Dynamic Cleaning Action (DCA). Drgania te zaburzają cząsteczki i wprawiają je w ruch. Dzięki DCA powstaje bąbelkowa mieszanina ze śliny, wody i pasty do zębów, która pozwala dokładnie wyczyścić całą jamę ustną, ponieważ wypełnia praktycznie każdą szczelinę w jamie ustnej.

Dodajmy, że producenci różnie nazywają technologię soniczną. U jednych może to być dynamiczna akcja czyszcząca, u drugich – efekt dynamicznego przepływu cieczy czy po prostu kawitacja. Niezależnie od nazwy chodzi po prostu o wytworzenie bąbelków i przepchnięcie ich w trudno dostępne miejsca, jak np. wgłębienia w powierzchni zębów, ich wewnętrzne strony czy też najdalej położone ósemki.

I właśnie technologia soniczna jest największą nowością odróżniającą szczoteczki soniczne od zwykłych szczoteczek elektrycznych. Kolejnym aspektem jest rodzaj wykonywanego ruchu przez szczoteczkę.

Szczoteczka elektryczna a soniczna – podstawowe różnice

Szczoteczki soniczne oprócz emitowania fal dźwiękowych różnią się od elektrycznych zakresem wykonywanych ruchów, a także wyglądem. Tradycyjne szczoteczki soniczne to modele z wydłużonym kształtem główki, dzięki czemu bardziej przypominają szczoteczki klasyczne. Włosie jest dodatkowo wyprofilowane.

Szczoteczka soniczna różni się również zmodyfikowanym sposobem wibracji. Wykonuje ruchy wymiatająco-pulsujące, które są połączeniem drgań szczoteczki z ruchem ręki. Tradycyjne szczoteczki elektryczne mają główki okrągłe wykonujące ruchy rotacyjne (obrotowe) i oscylacyjne (z boku na boku). Niektóre modele elektryczne dodatkowo mają ruchy pulsacyjne (przód-tył).

Podstawowa szczoteczka soniczna (podłużna), czy ta bardziej zaawansowana soniczno-rotacyjna (okrągła) rekomendowana jest osobom z wrażliwymi zębami, z licówkami, protezami czy osobom noszącym aparat ortodontyczny. Co więcej, mycie zębów szczoteczką soniczną zmniejsza ryzyko obniżania się linii dziąseł, odsłaniania szyjek oraz korzeni zębów.

Soniczność jest skuteczna, ale pod pewnymi warunkami

Technologia soniczna zastosowana w szczoteczkach jest skuteczna i bezpieczna, jednak z małym zastrzeżeniem. Szczoteczki należy używać prawidłowo i zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto musimy wiedzieć, jak pracuje końcówka, żeby dobrze myć zęby. Prawidłowe czyszczenie zębów szczoteczką soniczną wymaga nauki.

  • Jeżeli zdecydujemy się na szczoteczkę z podłużnych kształtem, musimy zadbać o właściwe trzymanie szczoteczki – główka powinna być przyłożona pod kątem około 45 stopni, w kierunku linii dziąseł.

Pamiętajmy też, że nawet najlepsza i najnowsza technologia nie zmieni naszych nawyków. Dlatego też musimy wciąż pilnować czasu czyszczenia czy dokładnie myć każdą ćwiartkę uzębienia. Tutaj z pomocą przychodzą bardziej zaawansowane urządzenia, czyli modele z:

  • wbudowanymi zegarami, które odmierzają całkowity czas czyszczenia wynoszący 2 minuty i czas niezbędny do czyszczenia cząstek wynoszący 30 sekund.

Zwróćmy też uwagę, czy szczoteczka wyposażona jest w kontroler siły nacisku – gdy zbyt mocno dociśniemy główkę do zębów, zapali się czerwona lampka ostrzegawcza.

Droższe modele umożliwiają również synchronizację z aplikacją, która będzie kontrolowała nasze stomatologiczne poczynania.

Szczoteczki soniczne kiedyś i dziś

Pierwsze szczoteczki soniczne zaczęły powstawać na początku lat 90. XX wieku. W 1992 roku amerykański naukowiec Robert Bock, widząc popularność, jaką cieszą się szczoteczki elektryczne, opracował ich ulepszoną wersję, a mianowicie szczoteczki soniczne. Urządzenia różniły się między sobą technologią czyszczenia oraz wytwarzanym ruchem główki. Dodatkowo został ulepszony kształt włosia, który zyskał poparcie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), ponieważ w trakcie mycia nie tylko usuwał płytkę nazębną i resztki jedzenia, ale też znajdujące się tam bakterie. Od tego momentu zaczęła się ekspansja technologii sonicznej i szczoteczki soniczne pojawiły się na całym świecie.

Z czasem rewolucyjny produkt był udoskonalany. W 2008 roku zmieniono wygląd szczoteczki sonicznej oraz dodano baterię zasilaną elektrycznie – w takiej formie występuje do dziś.

Za pojawienie się szczoteczek sonicznych na rynku odpowiada firma Sonicare, później wykupiona przez Philips, który zrobił z marki filar swojego katalogu produktów do higieny jamy ustnej. Do producentów szczoteczek sonicznych dołączyły później inne światowe marki, jak Braun Oral-B czy Seysso.

Opinie i Recenzje Szczoteczek do zębów

Porady

Pozostałe poradniki związane z dbaniem o zęby:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *