Ranking sprawdzonych szczoteczek elektrycznych – TOP 10

0- liczba komentarzy

Autor: Redakcja JakaSzczoteczka.pl

27 listopada 2020

ranking-szczoteczek-elektrycznych

Mianem szczoteczek elektrycznych określa się wszystkie modele zasilane energią elektryczną. Każda z nich posiada wbudowany silnik elektryczny, który umożliwia określony ruch główki, czy to rotacyjny czy pulsacyjny lub oscylacyjny. Zasilane mogą być za sprawą wymiennych baterii lub w oparciu o wbudowane akumulatory z opcją ładowania.

To, jakim ruchem i z jaką prędkością porusza się szczoteczka, zależne jest od zastosowanej technologii, rotacyjne szczoteczki przykładowo osiągają zazwyczaj prędkość do 40-50 tysięcy ruchów na minutę, a najwyższej jakości szczoteczki soniczne nawet 96 tysięcy. To ogromna różnica mająca kluczowy wpływ na utrzymanie higieny zębów, biorąc pod uwagę fakt, że szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać maksymalnie 600 ruchów na minutę. Choć często wykorzystują skomplikowane technologie, szczoteczki elektryczne są proste w obsłudze, a korzystanie z nich to czysta przyjemność.

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Przedstawiamy ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych.

Zasada działania szczoteczek elektrycznych

Zastanawiając się nad wyborem czy szczoteczka elektryczna czy zwykła, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób działa dana szczoteczka. Zasada działania szczoteczki elektrycznej różni się, w zależności od zastosowanej w danym przypadku technologii. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, jednak ogólnie szczoteczki elektryczne można podzielić na:

 • Szczoteczki soniczne – nazywane również szczoteczkami ultradźwiękowymi. Co to jest szczoteczka soniczna? To szczoteczka, której zasada działania opiera się na wykonywaniu kilkudziesięciu tysięcy ruchów drgających na minutę, które skutecznie usuwają osad i kamień nazębny. Wiele osób pyta, czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ szczoteczka soniczna jest niczym innym jak jednym z rodzajów szczoteczek elektrycznych. W ramach szczoteczek sonicznych wyróżnia się dodatkowo:
  • Szczoteczki soniczne z podłużną główką – najpopularniejsze, wizualnie przypominają szczoteczki manualne, jednak ich główka wykonuje intensywne drgania, które w dobrych modelach są wstanie nawet skutecznie rozbić kamień nazębny. Używa się ich podobnie jak zwykłych szczoteczek, przykładając do zębów pod lekkim kątem i wykonując ruch wymiatający, kontrolując odpowiednią siłę nacisku.
  • Szczoteczki soniczno-rotacyjne – stanowią odpowiedź na potrzeby tych, którzy zastanawiają się która szczoteczka, soniczna czy rotacyjna, jest lepszym wyborem. To stosunkowa nowość na rynku produktów do higieny jamy ustnej, stanowiąca połączenie zalet, jakie daje technologia dźwiękowa z okrągłą główką, pozwalającą na dokładne umycie nawet trudno dostępnych, tylnych zębów, za sprawą ruchu oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnego. Nie wymaga ona specjalnej techniki mycia ani kontrolowania docisku, co sprawia, że jest wyjątkowo prosta w obsłudze i nadaje się nawet dla małych dzieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko nikt nie musi już stawać przed wyborem czy szczoteczka soniczna czy obrotowa, ale przede wszystkim możliwe jest uzyskanie efektów niczym z profesjonalnych gabinetów stomatologicznych.
 • Szczoteczki obrotowe – inaczej określane mianem rotacyjnych, które wykonują od 7 tysięcy do nawet 9 tysięcy ruchów obrotowo-oscylacyjnych na minutę, czyszcząc w ten sposób każdy ząb po kolei. W tej grupie można również wyróżnić szczoteczki obrotowo-pulsacyjne, które wykonują nie tylko ruch obrotowy, ale również w górę i w dół.
 • Szczoteczki ultradźwiękowe – to szczególny rodzaj szczoteczek sonicznych, charakteryzujące się wyjątkowo intensywnymi ruchami, o prędkości nawet 96 000 ruchów na minutę, co sprawia, że praktycznie są one w stanie rozerwać drobnoustroje odpowiedzialne za osad nazębny i rozwój próchnicy.

Ranking najlepszych elektrycznych szczoteczek do zębów – TOP 10

Oto ranking najskuteczniejszych szczoteczek elektrycznych do zębów dostępnych obecnie na naszym rynku:

 1. Oral-B Genius X – to innowacyjna szczoteczka soniczno-rotacyjna wspomagana sztuczną inteligencją, dzięki której urządzenie rozpoznaje nasz ulubiony styl szczotkowania i analizuje zebrane dane w aplikacji. Następnie udziela cennych wskazówek, dzięki którym możemy bardziej świadomie i co najważniejsze skuteczniej czyścić zęby. Posiada kilka różnych trybów pracy oraz czujnik nacisku, które pozwalają dopasować odpowiedni tryb pracy do naszych potrzeb. To prawdziwy produkt premium w kategorii szczoteczek elektrycznych.
 2. Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/27 – kolejne miejsce na podium zajmuje Philips Sonicare DiamondClean, czyli najbardziej zaawansowana klasyczna szczoteczka soniczna w ofercie firmy Philips. Posiada nie tylko 4 różne tryby pracy, ale także czujnik rozpoznający rodzaj końcówki oraz trzy poziomy intensywności szczotkowania, pozwalające na pełną personalizację jej pracy. Co więcej model ten został wyposażony w czujnik nacisku oraz technologię Smart Sensor, pozwalające osiągać jeszcze lepsze rezultaty, zwłaszcza w połączeniu z dedykowaną aplikacją Sonicare.
 3. Oral-B Genius 10000N – podium zamyka kolejny produkt marki Oral-B, również z kategorii szczoteczek soniczno-rotacyjnych. Dzięki innowacyjnej technologii i połączeniu ruchów rotacyjno-oscylacyjnych i pulsacyjnych dociera w najtrudniej dostępne zakamarki, skutecznie czyszcząc je i pielęgnując. Została wyposażona w 6 trybów pracy, czujnik nacisku, timer oraz dedykowaną aplikację, pomagającą jeszcze skuteczniej dbać o zęby. Cały zestaw jest bogato wyposażony, m.in. w różnego rodzaju końcówki wymienne, dopasowane do potrzeb użytkownika.
 4. Philips Sonicare DiamondClean HX9352/04, HX9332/04 – tuż za podium znajduje się kolejny model Philips Sonicare, wyposażony nie tylko w 2 wybielające końcówki wymienne, ale również elegancką szklankę pełniącą funkcję ładowarki. Osiąga ona nawet 62 tysiące ruchów na minutę, a 5 trybów pracy pozwala na korzystanie z niej nawet przez osoby z delikatnymi dziąsłami. Elegancki design i wysoka skuteczność działania, to coś co z pewnością wyróżnia ją na tle konkurencji.
 5. Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200 – w połowie rankingu znajduje się już trzecia propozycja marki Oral-B. To szczoteczka Pulsonic Slim Luxe, czyli klasyczna szczoteczka soniczna o lekkiej, smukłej konstrukcji i prędkości nawet 31 tysięcy ruchów na minutę. Posiada 3 tryby pracy oraz timer, informujący o czasie szczotkowania. To, co wyróżnia ją na tle innych modeli to wysoka jakość wykonania i wyjątkowo cicha praca.
 6. Philips Sonicare EasyClean HX6511/33 – kolejna pozycja w naszym rankingu to szczoteczka soniczna o wyjątkowo ergonomicznej konstrukcji, do złudzenia przypominającej modele manualne. Podobnie jak inne modele Sonicare osiąga ona prędkość do 62 tysięcy ruchów na minutę, która w jej przypadku jest prędkością stałą, bowiem model ten posiada jedynie 1 tryb pracy. Dodatkowym plusem jest wbudowany timer i wytrzymała bateria, oraz aż 3 końcówki wymienne w standardowym zestawie.
 7. Xiaomi Oclean X LCD – tym razem przedstawiamy elegancką propozycję marki Xiaomi, z wbudowanym kolorowym ekranem dotykowym, za pośrednictwem którego steruje się pracą tej szczoteczki sonicznej. Możliwa jest nie tylko zmiana trybu mycia zębów, czasu szczotkowania czy siły nacisku ( do wyboru mamy aż 32 poziomy prędkości, 20 programów szczotkowania oraz 3 główne tryby), ale również sprawdzenie statystyk jakości mycia zębów, stanu naładowania baterii, a nawet aktualnej pogody! Wszystko za sprawą dedykowanej aplikacji. Xiaomi Oclean X LCD posiada także niezwykle pojemną baterię, pozwalającą nawet na 30 dni mycia zębów na jednym ładowaniu.
 8. Seysso Carbon Professional – to propozycja polskiej marki, wykorzystująca najwyższej jakości komponenty oraz innowacyjną technologię soniczną. Wyposażona w 3 tryby pracy, w czasie których osiągać może nawet 96 tysięcy drgań na minutę, została dodatkowo wyposażona w cząsteczki węgla aktywnego, zapobiegające nieprzyjemnemu zapachowi z ust. To, co dodatkowo ją wyróżnia to wyjątkowo wytrzymała bateria, pozwalająca na aż 6 tygodni nieprzerwanej pracy.
 9. Seysso Carbon Basic – kolejna propozycja naszej rodzimej marki, charakteryzująca się włosiem wzbogaconym o węgiel aktywny, zapewniający właściwości antybakteryjne, absorbujące związki zapachowe oraz wybielające. Posiada 3 różnorodne tryby pracy oraz 2 poziomy prędkości i wbudowany timer. Podobnie jak pozostałe modele tego producenta charakteryzuje się baterią gwarantującą aż 6 tygodni pracy.
 10. Xiaomi Oclean One Z1 – nasz ranking zamyka kolejna propozycja od Xiaomi, stanowiąca połączenie atrakcyjnej ceny i innowacyjnych technologii. Jest to nic innego jak uboższa wersja opisywanej wcześniej Oclean X, pozbawiona ekranu LCD, jednak z zachowaniem tych samych parametrów technicznych. Szczoteczką sterujemy za pomocą smartfona, wybierając ulubiony tryb pracy oraz analizując dane z wbudowanego w nią żyroskopu. Możliwe jest oczywiście korzystanie z jej podstawowych funkcji również bez aplikacji.

Czy warto myć zęby szczoteczką elektryczną, czy jest skuteczna?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, każda szczoteczka elektryczna będzie pozwalała uzyskać lepsze rezultaty, niż szczoteczki manualne. To, który model wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji i potrzeb.

Większość szczoteczek sonicznych posiada możliwość pracy w różnych trybach, dopasowanych np. do nadwrażliwych zębów, delikatnych dziąseł czy mycia języka, co również stanowi istotny element codziennej higieny jamy ustnej, o którym jednak bardzo często zapominamy.

Najskuteczniejsze szczoteczki elektryczne, czyli modele soniczno-rotacyjne łączą w sobie najlepsze cechy szczoteczek sonicznych oraz ruchu 3D uzyskiwanego dzięki okrągłej główce, a co więcej, są praktycznie bezobsługowe. Jest to więc idealny wybór dla osób, które mają problemy z dokładnością, a także dzieci, pod warunkiem że rozmiar szczoteczki zostanie dobrany odpowiednio do ich wieku. Wymagające nieco więcej wprawy, choć równie skuteczne, są klasyczne szczoteczki soniczne, z podłużną główką, umożliwiającą nie tylko czyszczenie, ale i usuwanie kamienia nazębnego.

Także zwykłym, obrotowym szczoteczkom elektrycznym nie można odmówić skuteczności w czyszczeniu zębów, pod warunkiem, iż są one używane zgodnie z zalecaną techniką, najlepiej w połączeniu z płynem do płukania jamy ustnej. Wymagają one jednak większej precyzji i ostrożności ze strony użytkownika, najlepiej więc sprawdzają się w przypadku osób dorosłych.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Wiele osób, które chcą zadbać o prawidłową higienę swojej jamy ustnej, zastanawia się, czy poradzi sobie z obsługą innej niż manualna szczoteczki.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną, by było to skuteczne i nie powodowało urazów w jamie ustnej? Bez względu na rodzaj szczoteczki, należy umieścić na jej główce odpowiednią ilość pasty (o tym, jakiej pasty używać przy szczoteczkach elektrycznych przeczytasz w kolejnym akapicie), a następnie trzymając pod kątem około 45 stopni (tak jak zwykłą szczoteczkę), umieścić w jamie ustnej i uruchomić. Po włączeniu należy poruszać nią delikatnym ruchem posuwistym po zębach, pamiętając, że im mniejsza główka, tym mniej zębów naraz jest w stanie doczyścić.

Większość szczoteczek elektrycznych posiada na tyle nieduże główki, że są w stanie dokładnie szczotkować jeden ząb naraz. Na każdą płaszczyznę zębów należy poświęcić odpowiednią ilość czasu, zaczynając od powierzchni przednich, przez tylne, aż po powierzchnię żującą zębów. Wiele szczoteczek elektrycznych posiada wbudowany timer, odliczający zalecany czas 2 minut, z podziałem na 30 sekundowe etapy. Można więc jamę ustną podzielić na 4 części i na każdą z nich przeznaczyć pełne pół minuty, co zwiększa pewność, że żaden ząb nie zostanie pominięty. Po zakończeniu mycia zębów szczoteczką elektryczną, należy ją opłukać wodą i odstawić do swobodnego wyschnięcia.

Jaka pasta do szczoteczki elektrycznej?

Czy do szczoteczek elektrycznych są dedykowane pasty, czy po prostu można używać dowolnego produktu, według własnych preferencji? To kolejne pytanie, które zadają sobie osoby chcące zainwestować w szczoteczkę elektryczną. W większości przypadków każda szczoteczka elektryczna może być stosowana z dowolną pastą do zębów, jednak wybierając produkt dedykowany do danego rodzaju szczoteczki, zwiększamy nie tylko komfort jej użytkowania, ale również efektywność, a co za tym idzie skuteczniej dbamy o higienę jamy ustnej.

Jaka pasta do szczoteczki sonicznej lub soniczno-oscylacyjnej nada się najlepiej? Powinna ona charakteryzować się następującymi cechami:

 • Niski współczynnik RDA – w przypadku past stosowanych ze szczoteczkami elektrycznymi, współczynnik ścieralności nie powinien wynosić więcej niż 70. Zbyt duże cząsteczki ścierające będą bowiem prowadzić do podrażnienia dziąseł i uszkodzeń szkliwa, a w efekcie do nadwrażliwości, stanów zapalnych przyzębia oraz zwiększonej podatności na rozwój próchnicy;
 • Niewielka ilość składników pieniących – szybkie ruchy szczoteczki sprawiają, że sprzyja ona wytwarzaniu dużej ilości piany, która paradoksalnie może utrudniać skuteczne mycie zębów. Dlatego najlepiej wybierać pasty bez m.in. SLS, które potęgują ten efekt;
 • gęsta, najlepiej żelowa konsystencja – szczoteczka elektryczna, poprzez swoje ruchy sprzyja rozbryzgiwaniu się pasty, dlatego im bardziej zbity produkt, tym mniejsze ryzyko pojawienia się przez przypadek plam na naszych ubraniach czy elementach wyposażenia łazienki.

Warto również pamiętać o tym, że bez względu na to, jaki rodzaj pasty do zębów wybierzemy, szczoteczka elektryczna będzie zwiększać skuteczność jej działania. Przykładowo sięgając po produkt remineralizujący, będzie ona zapewniała lepsze wnikanie składników w szkliwo zębów, a w przypadku past wybielających potęgować ten efekt i przyspieszać usuwanie przebarwień.

Czy każdy może używać szczoteczki elektrycznej?

Odpowiedź brzmi: TAK. Jak już zostało wspomniane, korzyści ze stosowania szczoteczek elektrycznych są ogromne i praktycznie nie ma ograniczeń co do ich stosowania. Z wybranych modeli elektrycznych mogą korzystać nawet małe dzieci, pod warunkiem, że wielkość rączki oraz rozmiar główki szczoteczki zostanie odpowiednio dopasowany do ich wieku i rozmiaru buzi. Co więcej, dla malucha, który dopiero rozpoczyna przygodę z myciem zębów, kolorowa szczoteczka soniczna dla dzieci to dodatkowa zachęta do nauki prawidłowych nawyków, a dla rodzica pewność, że zęby dziecka są dokładnie umyte i nie pojawi się na nich próchnica. W zależności od wieku dziecka, można wybierać modele mniej lub bardziej skomplikowane, z dodatkowymi akcesoriami jak np. aplikacja do kontrolowania skuteczności mycia zębów czy muzyczny timer.

Choć szczoteczki elektryczne są polecane przez stomatologów na całym świecie, wiele osób z nadwrażliwością zębów oraz dziąseł obawia się korzystania z nich, ze względu na ryzyko pojawienia się bólu. Pamiętajmy jednak, że nowoczesne szczoteczki soniczne posiadają możliwość pracy w różnych trybach, w tym także tych delikatnych, dostosowanych właśnie do potrzeb osób ze wspomnianymi problemami. Pomimo swojej delikatności, dalej niezwykle skutecznie czyszczą one powierzchnię zębów i języka.

Czy szczoteczka elektryczna to dobre rozwiązanie, gdy mamy aparat ortodontyczny?

Jednym z większych problemów, jeżeli chodzi o prawidłową higienę jamy ustnej, jest noszenie aparatu ortodontycznego. Skomplikowana konstrukcja aparatu, z licznymi zamkami, klamrami i drutami posiada liczne zakamarki, z których niejednokrotnie ciężko jest usunąć resztki jedzenia, a jej delikatność uniemożliwia bardziej zdecydowane działania.

Jak więc czyścić zęby z aparatem by nie dopuścić do rozwoju próchnicy? Jaka szczoteczka do aparaty ortodontycznego sprawdzi się najlepiej? Oczywiście szczoteczka elektryczna, a najlepiej szczoteczka soniczna. Dzięki swojej technologii w skuteczny i bezpieczny sposób usuwa ona resztki jedzenia z nawet trudno dostępnych miejsc, bez naruszania delikatnej struktury aparatu. Wiele z nich posiada ponadto możliwość zamontowania specjalnych końcówek dla użytkowników aparatów ortodontycznych, które dodatkowo zwiększają skuteczność jej działania.

Pozostałe Rankingi:

Porady związane związane z higieną jamy ustnej:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.