Ranking sprawdzonych szczoteczek sonicznych – TOP 10

0- liczba komentarzy

Autor: Redakcja JakaSzczoteczka.pl

20 listopada 2020

Szczoteczka soniczna to jeden z rodzajów szczoteczki elektrycznej, który cechuje się wyjątkowo precyzyjnym myciem całości jamy ustnej oraz wygodą użytkowania. Nic dziwnego, że jest ostatnio bardzo popularna. Na czym jednak dokładnie polega działanie szczoteczki sonicznej? Jaką szczoteczkę soniczną wybrać spośród bogatej oferty rynkowej? Przedstawiamy nasz ranking 10 sprawdzonych szczoteczek sonicznych oraz garść porad dotyczących stosowania tego typu szczoteczek.

Zasada działania szczoteczki sonicznej

Soniczny oznacza dosłownie dźwiękowy i dotyczy częstotliwości w zakresie do 20 do 20 000 Hz generowanym przez fale dźwiękowe. Jest to zakres słyszalny dla ludzkiego ucha. Tak naprawdę soniczność nie jest technologią, jak może się wydawać, ale cechą fizyczną. Szczoteczka soniczna generuje około 260 Hz, to jest 260 ruchów na sekundę. Wprawione w drgania włosie szczoteczki, połączone często wykonywanymi ruchami wymiatającymi, wywołują efekt Dynamic Cleaning Action (DCA), co wprawia cząsteczki w ruch i dzięki temu powstaje bąbelkowa mieszanina złożona z wody, śliny i pasty do zębów. Taka mieszanka dokładnie czyści wszystkie zakamarki w jamie ustnej.

Szczoteczka soniczna jest jednym z rodzajów szczoteczek elektrycznych, wyróżniającym się właśnie tymi drganiami, a także większym zakresem ruchu. Co ważne, nie zawsze producenci szczoteczek mówią o technologii sonicznej – niektórzy zamiennie używają terminów dynamiczna akcja czyszcząca, czyli polskie tłumaczenie DCA, efekt dynamicznego przepływu cieczy, kawitacja.

Mimo iż szczoteczki soniczne od niedawna są przebojem na rynku urządzeń elektrycznych do mycia zębów, to ta właściwość nie jest żadnym nowym odkryciem. Szczoteczki soniczne są sprzedawane już od końca lat 80., a do Europy trafiły w latach 90. ubiegłego wieku. Więcej o technologii sonicznej poczytasz w naszym poradniku: Technologia soniczna: co to jest i jak działa? >>

Ranking sonicznych szczoteczek do zębów

Wybraliśmy 10 sprawdzonych, wygodnych, skutecznych i delikatnych dla zębów i dziąseł szczoteczek sonicznych, które można kupić w sklepach z RTV i AGD online lub stacjonarnych albo w specjalistycznych sklepach dentystycznych czy na stronach ich producentów.

 1. Oral-B Genius X

szczoteczka soniczna rotacyjna Oral-B 20000N Genius X

Wykorzystująca sztuczną inteligencję szczoteczka soniczna Oral-B Genius X automatycznie rozpoznaje styl szczotkowania zębów, by przesyłać te informacje do aplikacji i wysyłać do urządzenia wskazówki, jak skuteczniej szczotkować zęby. Ponadto wyposażona jest w czujnik nacisku – jeśli za mocno naciska się główkę do zębów, zapala się czerwona lampka.

Pojemna bateria wytrzymuje aż do 2 tygodni.

Dostępne tryby pracy to: codzienne czyszczenie, pielęgnacja dziąseł, delikatne czyszczenie, wybielanie, Pro-Clean, czyszczenie języka.

Wygodna i intuicyjna obsługa, łączenie z aplikacją mobilną, wiele trybów pracy oraz czujnik nacisku, a także żywotna bateria to główne zalety tej szczoteczki, która sprzedawana jest wraz  z wymienną końcówką CrossAction, ładowarką z pojemnikiem na końcówki oraz podróżnym etui z 2 portami USB.

To sprzęt praktycznie bez wad. Cena szczoteczki oscyluje wokół 1099 zł. Więcej opinii o szczoteczce w naszej recenzji: Oral-B Genius X: cena, opinie i recenzje >>

 1. Philips Sonicare DiamondClean 9000

Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX991127

Sonicare DiamondClean 9000 to flagowa szczoteczka soniczna znanej marki Philips.

Wyróżnia się czterema trybami pracy: Clean do codziennego czyszczenia, White do intensywnego usuwania przebarwień, Deep Clean do głębokiego oczyszczania oraz Gum Health do szczególnej ochrony dziąseł, oraz trzema poziomami intensywności szczotkowania.

Ma także czujnik nacisku, unikalną technologię Smart Sensor i timer.

Szczoteczka łączy się z aplikacją, przekazując dane z czujników nacisku, lokalizacji i ścierania, co umożliwia wysyłanie na bieżąco wskazówek dotyczących skutecznego i bezpiecznego szczotkowania.

Aplikacja generuje także raport z poradami o dbaniu o jamę ustną.

Szczoteczka ma ładny design, a w zestawie otrzymuje się jedną końcówkę, ładowarkę indukcyjną w formie szklanki, podróżne etui z funkcją ładowania. Szczoteczka kosztuje około 919 zł. Poczytaj opinie użytkowników na jej temat w recenzji: Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/27: cena, opinie i recenzje >>

 1. Oral-B Genius 10000N

ładowanie szczoteczki Oral-B Genius 10000N

Oral-B Genius 10000N także łączy się z aplikacją poprzez Bluetooth i wysyła wskazówki dotyczące dokładniejszego mycia jamy ustnej.

Jej inne funkcje to sześć trybów pracy: codzienne czyszczenie, delikatne i głębokie czyszczenie, pielęgnacja dziąseł i języka, polerowanie i wybielanie; timer i czujnik nacisku.

W zestawie oferowanych jest wiele akcesoriów: inteligentne etui podróżne, uchwyt na smartfon, pojemnik na końcówki wymienne i aż 3 wymienne końcówki z różnym przeznaczeniem: 3D White, Sensi Ultra Thin, CrossAction.

Z wad tego modelu użytkownicy wskazują jedynie na dość głośną pracę.

Cena zestawu ze szczoteczkę jest w zakresie od 469 do 849 zł, zależnie od koloru. Specyfikacja techniczna i więcej o zaletach tego modelu znajduje się w recenzji: Oral-B Genius 10000N: cena, opinie i recenzje >>

 1. Philips Sonicare DiamondClean

Sonicare DiamondClean to kolejna propozycja od Philipsa – szczoteczka ma mocny akumulator gwarantujący pracę nawet do 3 tygodni oraz przydatne funkcje jak timer i 5 programów czyszczenia: Tryb Clean służy do codziennej pielęgnacji, Sensitive to łagodne czyszczenie zębów i dziąseł, Gum Care to delikatny masaż dziąseł, White to usuwanie przebarwień, Polish to tryb dla jeszcze jaśniejszych i gładkich zębów.

Użytkownicy narzekają na głośną pracę urządzenia.

W zestawie otrzymuje się 2 wymienne końcówki, podróżne etui z ładowarką oraz szklankę do ładowania indukcyjnego.

Cena jest zależna od wybranego koloru, ale zaczyna się od 627 zł. Cała recenzja tego modelu dostępna jest tutaj: Philips Sonicare DiamondClean HX9352/04, HX9332/04: test, opinie, cena i recenzje >>

 1. Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200

Lekka, smukła Oral-B Pulsonic Slim Luxe oferuje 3 tryby pracy: codzienny, delikatny i wybielający, dwuminutowy timer i wskaźnik naładowania baterii.

Pracuje wyjątkowo cicho jak na szczoteczki soniczne, nawet do 14 dni na jednym naładowaniu.

Generuje mniej drgań na minutę niż inne modele, co jest jej główną wadą.

W zestawie otrzymuje się 2 końcówki, stację dokującą do ładowania i przechowywania końcówek oraz etui podróżne.

Cena sugerowana przez producenta to 399 zł, ale niektóre sklepy oferują ją już za 319 zł. Poczytaj więcej o tym modelu tutaj: Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200: cena, opinie i recenzje >>

 1. Philips Sonicare EasyClean

Mocna, wytrzymująca do 14 dni na jednym ładowaniu szczoteczka Sonicare EasyClean ma program łatwego startu przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają używać szczoteczek sonicznych.

Zwiększa on stopniowo intensywność szczotkowania przez pierwsze 2 tygodnie.

Ponadto wśród funkcji jest timer, wskaźnik naładowania baterii oraz, niestety, jedynie jeden tryb czyszczenia.

Nie ma czujnika nacisku, co może być dla niektórych poważną wadą.

W zestawie użytkownik otrzyma 3 główki ProResults, ładowarkę i kosmetyczkę.

Cena szczoteczki jest atrakcyjna – od 190 do 290 zł, zależenie od sklepu. Więcej o tym modelu dowiesz się z recenzji: Philips Sonicare EasyClean HX6511/33: test, opinie i recenzje >>

 1. Xiaomi Oclean X LCD

Xiaomi Oclean X LCD wyróżnia się ergonomicznym kształtem. To szczoteczka łącząca się z aplikacją, dzięki czemu dostępne są statystyki o szczotkowaniu i porady, jak lepiej dbać o higienę jamy ustnej.

Model oferuje sporo funkcji – na wbudowanym ekranie dotykowym można wybrać czas szczotkowania, jeden z 32 regulacji prędkości, 3 trybów szczotkowania: czyszczenie, wybielanie, masaż czy 20 programów szczotkowania, sprawdzić siłę nacisku, stan naładowania baterii czy statystyki o szczotkowaniu.

Mocna bateria zapewnia czas działania do 30 dni na jednym ładowaniu.

Co ciekawe, ten model pozwala też na stworzenie własnego programu szczotkowania.

Niektórzy użytkownicy mogą uznać wyświetlacz za zbędny gadżet, a także warto mieć na uwadze, że czasem na starszych modelach telefonów aplikacja nie działa prawidłowo.

W zestawie kosztującym od 169 do 255 zł poza szczoteczką i jedną główką znajduje się jedynie uchwyt do ładowania i przewód USB. Co jeszcze  mówią o tej szczoteczce użytkownicy? Sprawdź tutaj: Xiaomi Oclean X LCD: test, opinie i recenzje szczoteczki sonicznej >>

 1. Seysso Carbon Professional

Seysso Carbon Professional to szczoteczka w kolorze czarnym, która wzbogacona jest o cząsteczki węgla aktywnego – stąd nazwa carbon – co pozwala na zdolność absorpcji zapachów, dzięki czemu jej użycie zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z jamy ustnej.

Pracuje w trzech trybach: Clean, Soft i Whitening, a wedle deklaracji producenta jej czas pracy to aż 6 tygodni na jednym ładowaniu.

Wygląda dość elegancko, a w zestawie ma 2 rodzaje końcówek. Cena szczoteczki zaczyna się od 360 zł. Test szczoteczki i jej recenzję przedstawiliśmy tutaj: Seysso Carbon Professional: test, opinie i recenzja szczoteczki sonicznej z trzema programami pracy >>

 1. Seysso Carbon Basic

Podstawowy model z serii Carbon, czyli cechującej się aktywnym węglem we włosiu, który zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

Szczoteczka ma trzy tryby pracy – clean do codziennego szczotkowania, soft – tryb delikatny dla wrażliwych dziąseł, oraz massage do delikatnego czyszczenia zębów i masażu dziąseł, a także 2 poziomy prędkości.

Model jest wyposażony w timer.

Szczoteczka jest lekka i elegancko wygląda, a do tego wygodnie się ją trzyma w dłoni.

Niestety zestaw nie jest zbyt bogaty – brak jest etui podróżnego i oferowana jest tylko jedna końcówka, choć stacja ładująca dostępna w zestawie ma miejsce na 2 końcówki.

Ta szczoteczka soniczna kosztuje między 213 a 280 zł. Więcej poczytasz w recenzji: SEYSSO Carbon Basic: test, opinie i recenzje >>

 1. Xiaomi: Oclean One Z1

Model Xiaomi cechujący się podobnymi parametrami co Oclean X LCD, ale pozbawiony kolorowego wyświetlacza, dzięki czemu mniej awaryjny.

Wszystkie dane jednak są do wglądu w aplikacji, która łączy się ze szczoteczką. Aplikacja steruje także naciskiem – jeśli jest zbyt mocny, to zwalnia obroty.

To lekki i smukły model o ergonomicznym kształcie z trzema trybami pracy: szczotkowanie, wybielanie i masaż dziąseł.

W zestawie otrzymuje się, poza urządzeniem, także dokującą stację oraz jedną końcówkę.

Szczoteczka sprzedawana jest w niskiej cenie 139 zł. Test modelu i parametry techniczne przedstawialiśmy w recenzji: Oclean One Z1: test, opinie i recenzja szczoteczki sonicznej od Xiaomi >>

Czy warto myć zęby szczoteczką soniczną?

Szczoteczki soniczne pozwalają na zdecydowane bardziej precyzyjne czyszczenie zębów oraz całej jamy ustnej niż szczoteczka manualna. Znakomite efekty czyszczące zapewnia ich soniczność, która wprawia w ruch cząsteczki wymiatające resztki pożywienia z każdego zakamarka oraz przestrzeni między zębami, i szeroki zakres ruchów.

Szczoteczka soniczna czyści także lepiej niż zwykłe szczoteczki elektryczne. Użytkownicy cenią sobie także jej delikatność – pomimo intensywnego mycia nie narusza ona szkliwa i nie drażni zębów oraz dziąseł. Szczoteczki soniczne wykazują także działanie antybakteryjne, a drgające cząsteczki skutecznie usuwają płytkę nazębną.

Niektóre modele cechują się kilkoma trybami pracy, w tym wybielającym, który intensywniej czyści i pozwala odzyskać zębom ich naturalny biały kolor. Więcej o efektywności czyszczenia szczoteczką soniczną poczytasz w artykule: Jak działa szczoteczka soniczna? Czy jest skuteczna? >>

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Właściwe używanie szczoteczki sonicznej zależy od tego, jaki to model. Czy tradycyjna posiadająca podłużną główkę szczoteczka soniczna czy obrotowa, mająca okrągłą główkę i rotacyjne ruchy:

 • Szczoteczka soniczna z podłużną główką to pierwszy dostępny na rynku model, który jest bardziej powszechny. Wygląda podobnie do manualnych szczoteczek. Generuje nawet ponad 30 tysięcy drgań na minutę. Korzystanie z takiej szczoteczki wymaga opanowania odpowiedniej techniki szczotkowania. Przykłada się ją do zębów po katem 45 stopni i wykonuje ruchy wymiatające – podobnie jak przy manualnej szczoteczce. Problemem przy tym modelu może być dotarcie do tylnych zębów i ich precyzyjne szczotkowanie. Trzeba też dodatkowo wykonywać ruch wymiatający i ciągle kontrolować siłę nacisku.
 • Szczoteczka soniczno-rotacyjna ma okrągłą główkę. To ulepszona wersja tradycyjnego modelu, która generuje szersze pasmo częstotliwości. Czyści zęby, poruszając się w sposób oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny. Wystarczy ją przesuwać wzdłuż zębów, bez stosowania techniki mycia. Dlatego jest bardzo wygodna w użytkowaniu i nadaje się dla każdego, nawet dla dzieci.

Jaka pasta do szczoteczki sonicznej?

Jaka pasta do szczoteczki sonicznej jest zalecana przez producentów takich modeli? Nie ma specjalnej pasty, której należy używać ze szczoteczką soniczną. Można wybrać pastę wedle własnych preferencji, o każdym smaku czy właściwościach.

Czy każdy może używać szczoteczki sonicznej?

W stosowaniu szczoteczek sonicznych nie ma żadnych przeciwskazań i co więcej, także dzieci mogą jej używać. Młodsze dzieci mogą mieć problemy z jej obsługą, dlatego zaleca się wprowadzenie pierwszych urządzeń sonicznych od 3. roku życia, z zastrzeżeniem, że model powinien być niewielkich rozmiarów, pasujący do buzi dziecka.

Szczoteczka soniczna doskonale sprawdzi się u dzieci, bo będzie myła dokładniej niż manualna, co powoduje, że rodzice nie muszą aż tak dokładnie kontrolować, czy maluch umył każdy ząb. Więcej o stosowaniu szczoteczek sonicznych przez dzieci poczytasz w poradniku na stronie: Czy dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych? >>

Szczoteczki soniczne mogą być także stosowane przez osoby z wrażliwymi zębami – tu warto wybrać model z trybem delikatnego mycia i czujnikiem siły nacisku, a także mające licówki, protezy oraz noszące aparaty ortodontyczne.

Czy szczoteczka soniczna to dobre rozwiązanie, gdy nosi się aparat ortodontyczny?

Higiena jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym jest niezwykle ważna – trzeba dokładnie myć zakamarki między aparatem, by nie wdała się próchnica i nie rozwijał kamień nazębny. Szczoteczka soniczna będzie tu o wiele bardziej skuteczna niż manualna czy inna elektryczna. Dzięki stosowaniu delikatnego tryby mycia nie dojdzie do uszkodzenia aparatu. Poczytaj o tym, jak myć zęby z aparatem ortodontycznym w artykule: Jak i czym myć zęby z aparatem ortodontycznym? >>

Czy każda szczoteczka elektryczna jest soniczną?

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? Sonicznością, czyli emitowaniem fal dźwiękowych oraz innym zakresem ruchów. Nie każda szczoteczka elektryczna jest soniczną, ale każda soniczna jest elektryczną. Dlatego szukając modelu sonicznego, trzeba sprawdzać szczoteczki elektryczne z wyraźną adnotacją o soniczności, kawitacji czy technologii DCA.

Rankingi

Opinie i Recenzje Szczoteczek do zębów

Pozostałe Rankingi:

Porady związane związane z higieną jamy ustnej:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.